Böbrek taşları, genellikle kalsiyum veya ürik asitlerden oluşan tuz ve minerallerden oluşan sert koleksiyonlardır. Böbreğin içinde oluşurlar ve idrar yolunun diğer bölümlerine gidebilirler. Taşlar boyut olarak değişir. Bazıları, küçüktür Bazıları birkaç santim arasında büyüyebilir. Bazı böbrek taşları böbrekler kadar çok büyüyebilirler. Vücudunuzdaki belirli minerallerin fazlalığı idrarınızda biriktiğinde böbrek taşı oluşur. İyileşmediğiniz zaman, idrarınız daha yüksek seviyelerde belli minerallerle yoğunlaşır. Mineral seviyeleri daha yüksek olduğunda, bir böbrek taşı oluşması daha olasıdır. Turkiyede  her 10 kişiden 1'inde böbrek taşı var.


 Erkeklerde, obez kişilerde ve diyabetlilerde taşlar daha yaygındır (1). Böbreğin içinde kalan daha küçük böbrek taşları genellikle herhangi bir belirtiye neden olmaz. Taşın sizin üreterinize girene kadar hiçbir şey ters gitmediğini fark edemezsiniz - bu idrar, böbreğinizden mesanenize  yol alır. Böbrek taşı tipik olarak çok ağrılıdır. Çoğu taş tedavi olmaksızın kendi başına geçecek.


Ancak, geçmeyen taşlar için bir uzmana ihtiyacınız olabilir. İşte böbrek taşını eritme  yapmak için eşkina taşı lazım  belirtileri 1. sırt, karın, ya da yan ağrısı Böbrek taş ağrısı - aynı zamanda renal kolik olarak da bilinir - hayal edilebilecek en şiddetli ağrı türlerinden biridir (2). Böbrek taşı yaşayan bazı kişiler ağrıyı doğumla karşılaştırır ya da bıçakla bıçaklanırlar. Ağrı, her yıl acil servislere 1 milyondan fazla ziyareti hesaba katmak için yeterince şiddetlidir (3). Genellikle bir taş dar üretere hareket ettiğinde ağrı başlar.


Bu, tıkanıklığa neden olur, bu da böbreklerde basınç birikmesini sağlar. Basınç,ağrı sinyallerini beyne ileten sinir liflerini harekete geçirir. Böbrek taşı ağrısı genellikle aniden başlar. Taş hareket ettikçe, ağrı konumu ve yoğunluğu değiştirir. Ağrı sık sık gelir ve dalgaları dışarı çıkarırlar. Her dalga birkaç dakika sürebilir, kaybolur ve sonra tekrar geri gelir. Omurganın altında, senin yanında ve sırtındaki acıyı hissedeceksin. Taş idrar yolunuza doğru ilerlerken göbek ve kasık bölgesine yayılabilir. Büyük taşlar küçüklerden daha ağrılı olabilir, ancak ağrı şiddeti mutlaka taşın büyüklüğü ile ilişkili değildir. Küçük bir taş bile hareket ettikçe veya bir tıkanmaya neden olarak ağrılı olabilir.